ورود
همین الان ثبت نام کنید
باسمه تعالی
درباره مسجد بلاگ
هدف نهایی خلقت انسان رسیدن به قرب الهی از طریق عبودیت عارفانه می‎باشد که تحقق این هدف برای انسانی که در جامعه و به صورت اجتماعی زندگی می‌کند ممکن نیست مگر در سایه سار حکومتی الهی و در بستر جامعه اسلامی (به معنای جامعه‌ای که در آن آرمانها و آرزوی ترسیم شده در اسلام محقق می‌شود). به فرموده مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) هدف اصلی و میانه انقلاب اسلامی ایران تشکیل جامعه اسلامی با همه خصوصیات و شاخص‌هایش برای رسیدن به هدف نهایی خلقت می‌باشد. در نتیجه ضرورت بازخوانی هویت و شاکله اصلی نظام جمهوری اسلامی جهت دور ماندن از گمراهی در مسیر و نگاه به افق‌های دوردست ضمن تأکیدات رهبر معظم انقلاب (مد ظله العالی) بیش از پیش نمایان کرده  و راه را در حوزه فرهنگ و رسیدن به مقصود نظام در این حوزه یعنی «اقتدار فرهنگی» برای ما روشن می‌سازد.
با نگاه اجمالی به اندیشه‌ها و فرمایشات مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) می‌توان استراتژی کلی مد نظر معظم له را در مسیر رسیدن به امت اسلامی و طی مراحل انقلاب، نظام، دولت و جامعه اسلامی دریافت.
ستاد عالی کانون‎‌های فرهنگی و هنری مساجد کشور که با هدف احیای کارکردهای واقعی فرهنگی تبلیغی مسجد توسط شورای محترم عالی انقلاب فرهنگی تأسیس گردیده، می‌بایست با نگاهی مسجد مدار، برنامه ریزی  و فعالیت نماید تا بتواند با احیای مسجد طراز اسلامی از طریق عمران معنوی مسجد، گام مفید و مؤثری در راستای تحقق هدف اصلی و میانه انقلاب اسلامی یعنی جامعه اسلامی برداشته باشد.
 
 با بررسی منظومه فکری رهبر معظم انقلاب (مد ظله العالی) می توان دریافت که همه راهبرد ها و طرح های کلان مورد نظر ایشان در راستای تمدن سازی نوین اسلامی است .
تمدنی که برای رسیدن به آن می بایست از مراحل 5 گانه ی انقلاب، نظام، دولت، جامعه و امت اسلامی عبور کرد .
در این مسیر یکی از مهم ترین مراحل، تشکیل جامعه اسلامی است که به فرموده ایشان هدف اصلی و میانه انقلاب است .
متفکران برای بحث جامعه سازی متناسب با مبانی خود رویکردهای متفاوت و گوناگونی دارند که از منظر هر رویکرد نهایتا به هدف خود یعنی آن جامعه مورد نظر خواهند رسید . طبیعتا مانیز در طرح ریزی ها و سیاست گذاری های خود نباید از مبانی و اصول اسلامی غافل بوده و مبانی و اصول جامعه سازی غربی شایع در بین ملل مختلف اکتفا کنیم ، کاری که در برخی از موارد خواسته یا ناخواسته در کشور ما انجام گردید و ما در آن زمینه ها بعضا دچار دوری از مؤلفه های اسلامی شده و نتیجه آن ایجاد جامعه ای سکولار بود به عنوان مثال در حوزه معماری ما در بسیاری موارد، سبک زندگی ما ،تعلیم و تربیت،روابط اجتماعی،اقتصاد و مواردی از این قبیل .
از این روی می بایست به دنبال رویکردی باشیم که برای طرح ریزی جهت رسیدن به جامعه اسلامی از بین رویکردهای با مؤلفه اسلامی از میان رویکردهای مختلف که هم با مأموریت ما همخوان بوده و هم قابلیت بسط و گسترش برای دیگر اجزاء نظام را داشته باشد .
بنابراین " رویکرد مسجد مدار " دارای ویژگی های مذکور بوده و اساسا از درجه اهمیت بالایی برخوردار است .
در باب اهمیت و جایگاه مسجد مطالب بسیاری گفته و شنیده شده ولی متأسفانه تا کنون با این نگاه و بر این مبنا تصمیم گرفته نشده و مسجد هم موضوعی مهم در کنار دیگر موضوعات دیده شده و حال آنکه می بایست ابتدا به خوبی جایگاه و موقعیت مسجد در تمدن سازی نوین اسلامی مشخص گردد.
از این منظر فرمایشات رهبر معظم انقلاب (مدظله العالی) بسیار راهگشاست . ایشان در جایی مسجد را پایگاه انقلاب معرفی می نمایند با همه ویژگی هایی که بر یک پایگاه مترتب است . در پیام خود به نوزدهمین اجلاس سراسری نماز می فرمایند مسجد اسلامی ... فرد و جامعه را به طراز اسلامی خود نزدیک می کند و دیگر فرمایشات ایشان وهمچنین فرمایشات حضرت امام خمینی (ره) در این باره که نشانگر جایگاه مسجد است در نقشه راه انقلاب اسلامی است.
بنا به همین دلیل و جنس مأموریت و رسالت ستاد عالی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور چنان که مطرح گردید بارویکردی مسجد مدار با هدف احیای مسجد طراز اسلامی در مسیر تمدن سازی نوین اسلامی گام برمی داریم. دستیابی به مسجد طراز اسلامی از طریق احیای مؤلفه های آن یا به تعبیر دیگر عمران معنوی مسجد امکان پذیر است.
 
مسجد بلاگ بارویکرد مسجد مدار در حقیقت مسجدی مجازی برای بازیابی کارکردهای متنوع مساجد است .با حضور جهادی جوانان متعهد مسجد بلاگ پلی برای صدور انقلاب اسلامی و گامی در راستای تحقق مسجد طراز اسلامی خواهد بود.
ستاد عالی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور ،مسجد بلاگ  را با هدف بهبود وضعیت موجود مساجد و خروج از رخوت، جذب حداکثری جوانان، بهره گیری از رقبای مسجد در راستای اهداف مسجد یعنی قرار دادن ابزارهای نوین رسانه ای در طول مسجد نه در عرض آن و مدیریت تحول و پرهیز از قرار گرفتن در انزوا، مسجد بلاگ را ارائه کرده است.
مسجد بلاگ پاسخگویی به نیاز انسان مدرن، صدور انقلاب اسلامی به جهان، و دستیابی به جایگاه مورد نظر در سند چشم انداز با لحاظ رهیافت های دینی و جامعه شناختی از دیگر اهداف در ارائه پروژه مسجد بلاگ  به مثابه یک راهکار بایسته خواهد بود.
مسجدبلاگ سنگر عقیدتی، فکری و معنوی امت اسلامی و پیوسته کانون هدایت و مبارزه علیه کفر و الحاد و ملجا و مأمن دلباختگان حق و فضیلت است.
در عصری که تحول شگرف ارتباطات و عصری که از آن به «دهکده جهانی» یاد می شود و عصری که روزنامه ها، مجلات، رادیو و تلویزیون، اینترنت، ماهواره و... نهایت تلاش خویش را در جذب مخاطب انجام داده و هر روز بر تنوع کار خویش می افزایند، نباید از نقش رسانه ای مسجد و ویژگی های منحصر به فرد آن غافل شد.
برتری مسجد بلاگ نسبت به سایر رسانه ها در برقراری هرچه عمیق تر با انسان به صورت مهمترین مخاطب دو جانبه بوده و فقط در بعد پیام رسانی خلاصه نمی شود.
 مسجد بلاگ به دلیل این که منشاء مسجدی دارد دارای هر 5 ویژگی در پیام رسانی یعنی:
۱) پیام دهنده،
۲) پیام گیرنده،
۳) تأثیر پیام،
۴) نحوه ابلاغ پیام،
۵) موضوع پیام است
 
مسجد بلاگ به همت امام و مامومین خود در دنیای امروز نقش موثر خودرا در مسائل سیاسی، فرهنگی، اقتصادی ایفا خواهد کرد.مسجد بلاگ محل تبلور هنر اسلامی – ایرانی ، خواهد بود.
 
مسجدبلاگ با اولویت های زیر فعالیت می کند:
* مسجد بلاگ نه هر پیامی را می گیرد و نه هر پیامی را به مخاطبین می دهد، چرا که رسانه مسجد، پیامی را ارائه می دهد که از وحی و اهل بیت(علیهم السلام) باشد و در تربیت و رشد مخاطبین دخالت داشته باشد، به خلاف رسانه های دیگر که هر خبری را می دهند و می گیرند.
*) اخبار مسجد بلاگ آرامش بخش است.
*) رسانه مسجد بلاگ مشکل گشا است به خلاف بعضی رسانه ها که مشکل سازند.
*) مسجد بلاگ، نوعی ارتباط غیرحضوری را با مخاطب برقرار می سازند؛ تا زمینه حضور حقیقی آنان را فراهم سازد.
*) مسجد بلاگ پایگاهی ارتباطی دینی است و موجب ترویج سبک زندگی اسلامی،ایرانی در مخاطب می شود.
*) مسجد بلاگ پایگاهی ارتباطی و سهل الوصول و رسانه ای قابل دسترس برای کلیه مخاطبین و علاقه مندان است.
*) مسجد جدا از نقش رسانه ای و ارتباطی خود، ازطریق خطبا و علما ایجاد انگیزش درمخاطبان کرده و علاوه بر نقش اطلاع رسانی، نقش هدایتی را نیز به دوش می گیرد.
دوستان همسنگر به مسجد مجازی خود همانند آداب مسجد وارد شوید !

تمامی حقوق محفوظ و متعلق به مسجد بلاگ می باشد